CHAIRS
Beaux-Arts - D082
Always poetic and imaginative, Philippe Model knows how to give a contemporary and joyful twist to his rattan creations made by Maison Louis Drucker.
DIMENSIONS
| Designer | Philippe Model |
|---|---|
| Universe | Medallion chair, Philippe Model |
| Availability | On stock |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 78 cm |
| Overall width | 44 cm |
| Overall depth | 14.96 in |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Standard seat (39cm) |
| Weight | 5 kg |
| Frame material | Dark rattan (Malacca) |
| Varnish and paint | Varnished |
| Colors | Bright Yellow Satin, White Satin, Burgundy Violet Satin - Pantone 690, Black Satin - Pantone Black C, Aqua Green Satin |
| Weave | 03 Fouquet's |
| Weave range | Classics** |
| Weaving fiber | Satin fiber (Raucord) |
| Frame weave finish | Elegance |
| Stackability | Stackable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Semi-Outdoor / Rattan |
Order preparation time of 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on the carrier.
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 working days after your order is placed.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 working days after your order is placed.
For returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Designed by
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
