CHAIRS
Houlgate
Dark Malacca rattan chair, Exception weaving pattern, taupe, yellow curcuma, yellow, ivory, weathered gold and chocolate satin. Robust, light, durable, non-stackable furniture, to bring in during the off-season.
DIMENSIONS
| Universe | 20s |
|---|---|
| Availability | Manufacturing on-demand |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 31.89 in |
| Overall width | 22.8 in |
| Overall depth | 63 cm |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Wide seat (43cm) |
| Armrest height | 29.5 inches |
| Weight | 7 kg |
| Frame material | Rotin Manille |
| Alternative frames | Dark rattan (Malacca), Light rattan (Manila), Outdoor - Aluminium frame |
| Varnish and paint | Varnished |
| Colors | Rouge carmin satiné, Rouge rubis satiné, Rose satiné, Rose pastel satiné, Taupe satiné |
| Weave | 99 |
| Weave range | Exceptions |
| Weaving fiber | Satiné Raucord |
| Frame weave finish | Tradition |
| Stackability | Non empilable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Semi-Extérieur |
Order preparation time of 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on the carrier.
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 working days after your order is placed.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 working days after your order is placed.
For returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
