CHAIRS
Seine
Parisian rattan chair, custom weaving pattern, stackable furniture, robust, lightweight, easy to maintain, semi-outdoor, ideal for CHR, present on terraces in the East and the West.
Rattan frame also available in an aluminium frame version for year-round outdoor use.
DIMENSIONS
| Article code | 3434 |
|---|---|
| Availability | Made to order |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 87 cm |
| Overall width | 43 cm |
| Overall depth | 22.44 in. |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Wide seat (43cm), Standard seat (39cm) |
| Weight | 5 kg |
| Frame material | Rattan Malacca |
| Alternative frames | Dark rattan (Malacca), Light rattan (Manila), Outdoor - Aluminum structure |
| Varnish and paint | Varnished |
| Colors | Jade Green – Pantone 556, Gloss Mastic - Pantone 400, Gloss Cream - Pantone 1355 |
| Weave | 30 Multi Chevron Patterns |
| Weave range | Prestige |
| Weaving fiber | Glossy Rilsan |
| Frame weave finish | Tradition |
| Stackability | Stackable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Semi-Outdoor, Outdoor |
Delivery times
Order processing time: 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on carrier.
Transit times
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 business days after shipment of your order.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 business days after shipment of your order.
Returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92.
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
