CHAIRS
Cézanne
Woven rattan chair, elegant, comfortable, easy to maintain, semi-outdoor, decorative, ideal for indoors or on the terrace.
Rattan frame also available in an aluminium frame version for year-round outdoor use.
DIMENSIONS
| SKU | 993907BENR-MNHBVB |
|---|---|
| Article code | 3487 |
| Availability | Made to order |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 88cm |
| Overall width | 17.7 inches |
| Overall depth | 50 cm |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Wide seat (43cm), Standard seat (39cm) |
| Weight | 5 kg |
| Frame material | Manila Rattan |
| Alternative frames | Dark rattan (Malacca), Light rattan (Manila), Outdoor - Aluminum structure |
| Varnish and paint | Varnished |
| Colors | Satin light green - Pantone 557, Satin ultramarine blue - Pantone 534, Glossy ivory - Pantone 155 |
| Weave | 99 |
| Weave range | Masterpieces |
| Weaving fiber | Satin Raucord |
| Frame weave finish | Tradition |
| Stackability | Not stackable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Semi-Outdoor, Outdoor |
Delivery times
Order processing time: 3 days to 2 weeks + delivery time depending on carrier.
Transit times
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 business days after shipment of your order.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 business days after shipment of your order.
Returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92.
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
