CHAIRS
Lutetia
Legendary Parisian chair, woven rattan, customizable, sophisticated woven bead, generous shapes, comfortable, lightweight, durable, stackable, easy to maintain, semi-outdoor, ideal for restaurants, brasseries, bistros, cafes, dining rooms.
DIMENSIONS
| Article code | 3452 |
|---|---|
| Availability | Manufacturing on-demand |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 33.86 inches |
| Overall width | 18.5 in |
| Overall depth | 50 cm |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Wide seat (43cm), Standard seat (39cm) |
| Weight | 5 kg |
| Frame material | Rattan Malacca |
| Alternative frames | Dark rattan (Malacca), Light rattan (Manila), Outdoor - Aluminum structure |
| Colors | Jade Green – Pantone 556, Glossy Black - Pantone 426 |
| Weave | 25 Odeon |
| Weave range | Classics |
| Weaving fiber | Glossy Rilsan |
| Frame weave finish | Tradition |
| Stackability | Stackable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Semi-Outdoor / Rattan |
Order preparation time of 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on the carrier.
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 working days after your order is placed.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 working days after your order is placed.
For returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
