TABLE
Royal
Central table leg with an original graphic line, quadripod base, stable, solid, easy to maintain, CHR furniture.
Rattan frame also available in an aluminium frame version for year-round outdoor use.
DIMENSIONS
Central table leg with an original graphic line and quadripod base, for custom round or square tabletops. Select from enamel, wood, marble, laminate, and various colors. Match the tabletops with the dominant colors of your Maison Louis Drucker caned furniture for a sophisticated and distinct setting.
| SKU | PDROYALCARRE-EXT |
|---|---|
| Article code | PDROYAL |
| Availability | Made to order |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 28 in |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Standard seat (39cm) |
| Weight | 10 kg |
| Frame material | Aluminum |
| Varnish and paint | Powder coating |
| Weave | 07 Inverted Rhombus |
| Weave range | Classics |
| Weaving fiber | Glossy fiber (Rilsan) |
| Frame weave finish | Tradition |
| Stackability | Not stackable |
| Usage | Outdoor |
Delivery times
Order processing time: 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on carrier.
Transit times
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 business days after shipment of your order.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 business days after shipment of your order.
Returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92.
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
