CHAIRS
Re
Light rattan and wood chair, Prestige weaving pattern in beige, white, lavender blue, royal blue, purple maroon, chocolate, blue grey, grey, ivory, turmeric yellow, bright yellow, black, weathered gold, light pink, pink, carmine red, terracotta, water green, olive green. Robust, light, durable, stackable furniture to bring in during the off-season. Designed by Philippe Model.
DIMENSIONS
| Article code | 3908-en |
|---|---|
| Designer | Philippe Model |
| Universe | Philippe Model |
| Availability | On stock |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 94 cm |
| Overall width | 20.5 in |
| Overall depth | 13.8 inches |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Wide seat (43cm) |
| Weight | 5 kg |
| Frame material | Manila Rattan |
| Varnish and paint | Varnished |
| Colors | Bright satin yellow, Carmine red satin - Pantone 1807, Satin beige - Pantone 7502, Satin white, Satin lavender blue - Pantone 5275, Satin purple burgundy - Pantone 690, Satin chocolate - Pantone 476, Satin grey - Pantone 423, Satin bluish grey, Satin ivory - Pantone 7506, Satin turmeric yellow - Pantone 143, Satin black - Pantone Black C, Aged gold satin, Satin pink - Pantone 701, Satin pastel pink, Satin terracotta, Satin aqua green, Satin olive green – Pantone 5743, Satin Royal Blue |
| Weave | 99 |
| Weave range | Prestige |
| Weaving fiber | Satin Round Rehau |
| Frame weave finish | Elegance |
| Stackability | Stackable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Semi-Outdoor / Rattan |
Order preparation time of 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on the carrier.
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 working days after your order is placed.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 working days after your order is placed.
For returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Designed by
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
