CHAIRS
Left Bank
Rattan chair, inspired by Andrée Putmann's Rive Droite, unique weaving pattern, ideal for tearooms, terraces, bedrooms, dining rooms.
DIMENSIONS
| Article code | 7000 |
|---|---|
| Designer | Andrée Putman |
| Availability | Manufacturing on-demand |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 31.1 inches |
| Overall width | 15.75 in |
| Overall depth | 48 cm |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Wide seat (43cm), Standard seat (39cm) |
| Weight | 5 kg |
| Frame material | Rattan Malacca |
| Alternative frames | Dark Rattan (Malacca), Light Rattan (Manila), Outdoor - Aluminium Frame |
| Varnish and paint | Varnished |
| Colors | Bright White, Glossy Bordeaux - Pantone 188, Glossy Seafoam Green - Pantone 5585 |
| Weave | 01P Victoria |
| Weave range | Classics |
| Weaving fiber | Glossy Rilsan |
| Frame weave finish | Tradition |
| Stackability | Stackable |
| Number of users | 1 |
Order preparation time of 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on the carrier.
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 working days after your order is placed.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 working days after your order is placed.
For returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Designed by
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
