CHAIRS
Tuileries XI - folding chair
Folding chair, steel frame, custom weaving patterns, choice of jacquards and colors, simple, comfortable, elegant, discreet, indestructible, perfectly outdoor, easy to maintain, compact, easy to store, ideal for establishments, kitchens, dining rooms, terraces, gardens.
DIMENSIONS
| Article code | 4801 |
|---|---|
| Collection | Perms |
| Designer | India Madhavi |
| Availability | On stock |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 35.4 inches |
| Overall width | 15.75 in |
| Overall depth | 50 cm |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Standard seat (39cm) |
| Frame material | Marine plywood |
| Varnish and paint | Powder coating |
| Colors | Satin Ultramarine Blue, Satin Olive Green |
| Weave | 01 Victoria |
| Weave range | Classics |
| Weaving fiber | Satin Raucord |
| Frame weave finish | Elegance |
| Stackability | Stackable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Semi-Outdoor, Outdoor |
Order preparation time of 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on the carrier.
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 working days after your order is placed.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 working days after your order is placed.
For returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Designed by
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
