ARMCHAIRS
Cardinal
Armchair in light peeled rattan, natural bindings, wide seat, non-stackable. To bring in during the off-season. Design François Champsaur 2015.
DIMENSIONS
| Collection | Perms |
|---|---|
| Designer | François Champsaur |
| Availability | On stock |
| Minimum order | 1 |
| Overall height | 31.1 inches |
| Overall width | 56 cm |
| Seat height | 17.7 inches |
| Seat width | Wide seat (43cm) |
| Weight | 7 kg |
| Frame material | Bright rattan (Manau) |
| Varnish and paint | Varnished |
| Colors | Natural Fiber |
| Weave | 0 |
| Weaving fiber | Natural |
| Frame weave finish | At all costs |
| Stackability | Not stackable |
| Number of users | 1 |
| Usage | Interior |
Order preparation time of 4 to 8 months depending on the season + delivery time depending on the carrier.
Delivery in Europe estimated within approximately 5 to 20 working days after your order is placed.
Delivery to the rest of the world estimated within approximately 5 to 90 working days after your order is placed.
For returns
Please contact us at contact@drucker.fr or +33 3 44 88 32 92
Delivery 3 to 5 days
Handmade
Living Heritage Company (EPV)
Craft
Designed by
Find inspiration
Immerse yourself in the atmospheres, styles and possibilities through our gallery of looks.
